Column Jozef De Jong: 'Fluitje Van Een Cent'
'Ik ben nu zo'n dertig jaar scheidsrechter, waarvan ongeveer vijftien jaar in Groep 1. Hoe is het allemaal begonnen? Ik zat in het bestuur van NSV'46 uit Noorden (de FC Lisse-zondag-wandelaars moesten daar ooit naar toe, onderweg schapen en koeienvlaaien tegenkomend.) De KNVB, toen nog afdeling Gouda, had scheidsrechters nodig. Er werd een verzoek gedaan aan de clubs arbiters te leveren. NSV'46 wilde met een zevende team beginnen in de competitie. Prima, zo lang er maar een scheidsrechter werd geleverd. Toen stelde onze voorzitter (Van Koert) voor dat ik dat moest doen. Ik wist het immers altijd beter. Zo is het gekomen. Ik moest een scheidsrechtersdiploma halen. Dat ging toen over drie avonden, spelregels leren en een toets doen. Haalde je dit dan was je scheidsrechter. Dan kon je wedstrijden gaan fluiten voor de KNVB afdeling Gouda.
Eerst wedstrijden bij de pupillen van NSV'46 fluiten, daarna buiten de deur met zesde, zevende en achtste elftallen. Daar leerde je het wel, allemaal oud eerste elftalspelers die het beter wisten. Een mooie tijd. Hier werd je gehard. Vervolgens haalde ik de top van de afdeling Gouda. Dat waren wedstrijden met weleens 800 a 900 toeschouwers. Leuk om te doen. Maar je moest het wel heel goed doen. Ik wilde immers graag naar de grote KNVB. Dat lukte.
Alles Begint Weer Opnieuw
Je dacht toen dat je er was. Het begon echter weer van vooraf aan. Dus wedstrijden van tweede en derde elftallen van de KNVB. Je moest heel goed fluiten om nog meer hogerop te komen. Na een jaar in de KNVB ging ik eerste teams fluiten, derde en vierde klasse. En ook tweede teams in de hoofdklasse. Na dit allemaal doorlopen te hebben ging ik naar groep 1 van de KNVB. Dat was top. Toen begon het echte werk. Ik was wel een jaartje of negen verder.
Mijn mijn ervaring door het vele fluiten, ging het in de hoofdklasse ook goed. Dat resulteerde in vele topwedstrijden in de hoofdklasse met tal van derbies, zowel in de Hoofdklasse A, B als C. Tussendoor floot ik ook veel, onder meer Feyenoord, Ajax, PSV en Napoli en het kampioenschap van Nederland.
We moesten ook weleens assistent-scheidsrechter zijn. Dat heb ik vele malen gedaan. Ook om het kampioenschap van Nederland. Dit zijn speciale wedstrijden. Daar doe je het voor.
Vijftig Jaar
Op 50-jarige leeftijd moesten wij stoppen in de hoofdklasse, in de periode van scheidsrechtersbaas Jaap Uilenberg. Wij hebben er alles aangedaan dit te stoppen. Zonder resultaat. Wij moesten in groep 2 gaan fluiten. Toen ik dat een paar jaar had gedaan kwam het verzoek of ik geen grensrechter wilde worden in de hoofdklasse. Dat leek mij leuk. Ik doe dit nog steeds met veel plezier. Dan kom je bij de clubs waar je als scheidsrechter floot. Dat vind ik nog steeds leuk.
Veel voetbalclubs weten mij nog steeds te vinden en ik fluit zo nog veel wedstrijden. Dus volgend seizoen Topklasse. Wat zal dat brengen. Ik wil dat in ieder geval nog meemaken en doe dus hard mijn best.
Iedereen nog een fijn seizoen gewenst en aan al mijn collega's: veel fluitplezier. Het maakt niet uit in welke klasse je fluit, want scheidsrechter zijn is een mooie hobby. En met een fluitje van een cent kun je de hele wereld rond.'
P.S.: Jozef had tegen Quick Boys van drie weken geleden moeten vlaggen bij FC Lisse. Een blessure hield hem aan de kant. Jozef komt graag op uitnodiging van Bert de Winter naar het voorbereidingstoernooi van de FC. Vroeger het Bram Polderman Toernooi en tegenwoordig het Macrogenix-toernooi.. Als scheidsrechter stond Jozef zijn mannetje. Bekend is de wedstrijd van jaren geleden tussen FC Lisse en Katwijk op Ter Specke. Carlo van Zelst probeerde namens Katwijk met allerlei middelen onze Jerrel Linger te stoppen. Toen de strijd dreigde te escaleren sprong Jozef er tussen. Hij sprak de twee vermanend toe en hield de kaarten op zak. Een manier zoals het ook kan. Jozef doet een beetje denken aan oud-profarbiter Frans Derks. Derks was een autoriteit in het veld. Hij drong respect af bij de spelers en kreeg deze ook terug. Ook Derks greep niet snel naar zijn borstzakje. Een gesprek van man tot man doet in bepaalde situaties wonderen.
| < Vorige | Volgende > |
|---|
Laatst aangepast: (28 nov 2009)